Riječ je o dokumentu koji je izrađen slijedom obveza koje je Republika Hrvatska preuzela pristupanjem ovoj globalnoj inicijativi, kao i sukladno Programu Vlade Republike Hrvatske za preuzimanje i provedbu pravne stečevine Europske unije za 2012. godinu.
Kao članica globalne inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast, Republika Hrvatska je iskazala spremnost podupirati načela transparentnosti, borbe protiv korupcije, osnaživanja građana i korištenja prednosti novih tehnologija kako bi tijela javne vlasti na svim razinama bila učinkovitija i odgovornija, te se stvorili preduvjeti za što učinkovitije i inovativnije pružanje javnih usluga odnosno upravljanje javnim resursima.
Pridruživanjem Partnerstvu za otvorenu vlast u rujnu 2011., Republika Hrvatska je preuzela obvezu izraditi nacionalni akcijski plan te ga predstaviti ostalim državama sudionicama inicijative na godišnjem sastanku u travnju 2012. U svrhu informiranja, savjetovanja ali i poticaja aktivnog sudjelovanja civilnog društva i zainteresirane javnosti u izradi Akcijskog plana, u rujnu 2011., siječnju i ožujku 2012. organizirane su javne rasprave na kojima su predstavljena glavna postignuća, ali i izazovi u jačanju otvorenosti tijela javne vlasti. Krajem siječnja pokrenuto je i internetsko savjetovanja o ključnim pitanjima koje pokriva nacrt Akcijskog plana. Pored toga, organizacijama civilnog društva omogućeno je ravnopravno sudjelovanje u svim fazama razvoja dokumenta. Takav je pristup u skladu s ciljevima Vlade da novim konceptom zajedništva državne vlasti s građanima i civilnim društvom otvori prostor zajedničkog djelovanja u stvaranju, provođenju i nadzoru politika koje su od izravnoga interesa za građane, čime se želi potaknuti transparentnost i otvorenost rada tijela javne vlasti i uključivanje građana i civilnoga društva u oblikovanje javnih politika.
Akcijskim planom predložene mjere i provedbene aktivnosti svrstane su u četiri poglavlja: fiskalna transparentnost, pristup informacijama, korištenje informacijskih tehnologija te sudjelovanje građana i civilnog društva. Za provedbu svake aktivnosti određeni su nositelji odnosno sunositelji, rokovi za provedbu ili početak provedbe, a definirani su i jasni pokazatelji na temelju kojih će se moći pratiti provedba mjera i aktivnosti iz Akcijskog plana.
Provedbu Akcijskog plana pratit će i koordinirati Savjet inicijative Partnerstva za otvorenu vlast i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske kao stručna potpora radu Savjeta.
Više o samoj inicijativi Partnerstvo za otvorenu vlast možete pročitati ovdje.