15. Nagrada EGSO-a za civilno društvo posvećena borbi protiv štetne polarizacije europskog društva

Slika /pics/Visual TwitterX format_crop.jpg

Organizacije civilnoga društva, pojedinci i privatna poduzeća mogu prijaviti neprofitne projekte za EGSO-ovu nagradu, koja je ove godine posvećena borbi protiv štetne polarizacije europskog društva.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) pokrenuo je 15. izdanje svoje Nagrade za civilno društvo.

Cilj EGSO-ove nagrade je senzibilizirati javnost o iznimnom doprinosu civilnog društva stvaranju europskog identiteta i građanstva i promicanju zajedničkih vrijednosti koje jačaju europsku integraciju. Nagrada je svake godine usmjerena na drugu temu od posebne važnosti za EU. Cilj ovogodišnjeg izdanja je nagraditi djelotvorne, inovativne i kreativne neprofitne inicijative ili aktivnosti koje se provode u Europskoj uniji, kojima se suzbija štetna polarizacija europskog društva. Izabrat će se najviše pet dobitnika koji će dobiti nagrade u ukupnoj vrijednosti od 50 000 eura. Nagrade se planiraju dodijeliti tijekom EGSO-ovog Tjedna civilnog društva u ožujku 2025.

Rok za prijavu je 7. studenog 2024. u 10:00 sati (po briselskom vremenu).

Tko se može prijaviti?

Prijaviti se mogu sve organizacije civilnog društva službeno registrirane u Europskoj uniji, a koje djeluju na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj ili europskoj razini. Prijaviti se mogu i osobe s boravištem u EU-u, kao i poduzeća koja su registrirana ili posluju u EU-u, pod uvjetom da su njihovi projekti isključivo neprofitni.

Birat će se samo one inicijative i projekti koji se provode u Europskoj uniji. Inicijative moraju biti ili već provedene ili u tijeku. Planirane inicijative, čija provedba nije počela do 7. studenog 2024., neće se uzimati u obzir.

Detaljan popis uvjeta i internetski obrazac za prijavu dostupni su na internetskoj stranici Europskog gospodarskog i socijalnog odbora.

Prihvatljive teme:

Da bi prijave bile prihvatljive, moraju se odnositi barem na jedno pitanje s popisa kriterija prihvatljivosti iz pravila za 15. Nagradu EGSO-a za civilno društvo, koja su dostupna na internetskoj stranici EGSO-a. Aktivnosti i inicijative predložene za nagradu mogu obuhvaćati širok raspon tema, primjerice:
  • utvrđivanje pojedinačnih i kolektivnih odrednica štetne polarizacije i obrazaca koji dovode do smirivanja napetih situacija;
  • poticanje transparentnosti financiranja organizacija, posebno onih koje polariziraju društvo ili potiču dezinformacije, nasilje ili radikalizaciju;
  • borba protiv smanjenja medijskog pluralizma;
  • promicanje slobode, raznolikosti i neovisnosti medija;
  • promicanje transparentnosti moderiranja sadržaja, među ostalim na internetskim platformama;
  • suzbijanje dezinformacija i lažnih vijesti;
  • jačanje medijske pismenosti, poticanje kritičkog razmišljanja i jačanje otpornosti građana na dezinformacije;
  • promicanje diskursa i mjera za borbu protiv rasizma i ksenofobije i podupiranje uključivog stava prema svim manjinama i skupinama u nepovoljnom položaju;
  • sprečavanje radikalizacije ranjivih osoba i reintegracija radikaliziranih pojedinaca u društvo.

Prijaviti se možete ovdje.

Više o temi ovogodišnje nagrade:

Polarizacija se odnosi na zaoštravanje mišljenja ili stajališta. Može se temeljiti na posebnim ideologijama ili se ticati određenog pitanja. Riječ je o višedimenzionalnoj pojavi koja nije nužno negativna. Polarizacija može biti dio otvorenog i pluralističkog društva koje omogućuje prostor za slobodu izražavanja o pitanjima koja su relevantna ili osjetljiva za javno mnijenje. Otvoreni dijalog ključno je obilježje žive demokracije. Oblikovanje oprečnih, pa i oštrih mišljenja i neslaganja može obogatiti demokratsku raspravu, potaknuti aktivizam i biti pokretač promjena.

Međutim, kako je istaknuto u studiji EGSO-a Finding a new consensus on European civil society values and their evaluation (Pronalaženje novog konsenzusa o vrijednostima europskog civilnog društva i njihova evaluacija), i vlade i civilno društvo postaju sve konfliktniji, polariziraniji i nespremniji za kompromis. Polarizacija često dovodi do povećanog uzajamnog nepovjerenja, pa čak i neprijateljstva, među skupinama sličnih stavova. Polarizacija povezana s mržnjom ne obogaćuje rasprave i obično onemogućuje pronalaženje zajedničkog stajališta. Ta vrsta polarizacije štetna je za društvene odnose, povećava društvene napetosti, otežava koheziju, potiče nepovjerenje u političke institucije i ugrožava demokraciju. Brojne krize, kao što su pandemija bolesti COVID-19, energetska kriza, kriza troškova života, rat u Ukrajini, u kombinaciji sa socijalnom nestabilnošću, gospodarskim padom i sve većim nepovjerenjem u javne službe i tijela, potencijalno su plodno tlo za štetnu polarizaciju.

Javna tijela i civilno društvo mogu imati važnu ulogu u praćenju žarišta polarizacije na internetu i izvan njega i pomoći u zaštiti liberalne demokracije od autoritarnih trendova. Zbog toga je EGSO svoju 15. Nagradu za civilno društvo odlučio dodijeliti neprofitnim inicijativama koje učinkovito interveniraju provedbom preventivnih mjera, mjera ranog upozoravanja i (prema potrebi) mjera za smirivanje napetosti kojima se osigurava poštovanje demokratskih vrijednosti i sprečava da polarizacija postane štetna i da jednostrani diskurs dovede do nasilja.

Prethodne nagrade EGSO-a za civilno društvo
 
Prva nagrada prošlogodišnjeg, 14. izdanja EGSO-ve nagrade, dodijeljena je projektu AgeWell Zaklade za treću dob. U 2022. godini EGSO je izvanredno dodijelio nagradu za dvije teme: mlade i Ukrajinu. Nagradom su 2021. nagrađeni projekti u području klime kojima se promiče pravedna tranzicija. EGSO je 2020. umjesto Nagrade za civilno društvo dodijelio jednokratnu Nagradu za građansku solidarnost posvećenu borbi protiv pandemije bolesti COVID-19. Neke od tema ranijih godina bile su rodna ravnopravnost i osnaživanje žena, europski identiteti i kulturna baština te migracije.
 




 

Pisane vijesti | European Economic and Social Committee (EESC)