Švicarsko-hrvatski program suradnje
Prvi švicarski doprinos
Švicarski doprinos predstavlja izraz švicarske solidarnosti s Europom u cilju smanjivanja ekonomskih i socijalnih nejednakosti na području EU. Programom se podupiru aktivnosti kroz financiranje programa i projekata u okviru različitih područja. Osim samih projekata vrijednost Programa je u jačanju bilateralne suradnje sa švicarskim partnerima i organizacijama, koja se očituje u razmjeni iskustava i dobrih praksi.
Ovo je Drugi švicarski doprinos koji gradi na rezultatima Prvog švicarskog doprinosa (provođenog od 2017. do 2024.) unutar kojega je za organizacije civilnoga društva u našoj zemlji osigurano 7,48 milijuna švicarskih franaka kao poticaj suradnji hrvatskih i švicarskih neprofitnih organizacija i promicanju doprinosa civilnog društva gospodarskoj i društvenoj koheziji. Projektima su se podupirale aktivnosti povezane s unapređenjem vještina i znanja o održivom razvoju djece, mladih (osnovnoškolske i srednjoškolske dobi) te članova njihovih obitelji. Promicao se i volonterski rad djece i mladih. Sudjelovalo je 9855 učenika osnovnih i srednjih škola a provedena su i 182 programa osposobljavanja za održiv razvoj iz kojih je proizašlo 62 modela dobrih praksi u postizanju ciljeva održivog razvoja. Ured za udruge je bio zadužen za provedbu programa Prvog Švicarskog doprinosa u području civilnoga društva. Tijekom provedbe programa, Ured je imao dvojnu funkciju, kao Posredničko tijelo i kao Izvršna agencija. Odnosno kao jedno tijelo zaduženo za cjelokupan proces, od programiranja i objave natječaja, odabira projekata do praćenja provedbe projekta te potpore korisnicima do završetka provedbe. U okviru dviju švicarskih darovnica financirana su ukupno 52 projekta u čijoj su provedbi sudjelovale 104 organizacije civilnoga društva, 114 osnovnih i srednjih škola, 19 jedinica lokalne/područne samouprave i 14 ustanova.
Drugi švicarski doprinos
Okvirni sporazum o provedbi Drugog švicarskog doprinosa za razdoblje 2019. - 2029. između Republike Hrvatske i Švicarske konfederacije potpisan je 18. listopada 2022. godine. Zakon o potvrđivanju Okvirnog sporazuma između Vlade Republike Hrvatske i Švicarskog saveznog vijeća o provedbi Drugog švicarskog doprinosa odabranim državama članicama Europske unije za smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti unutar Europske unije stupio je na snagu 17. svibnja 2023. godine.
Time su ostvareni preduvjeti za korištenje 45,7 milijuna švicarskih franaka Drugog Švicarskog doprinosa, kojima se financiraju 4 programa: Istraživački program, s dvije programske komponente: Multilateralni zajednički istraživački projekti (MZP) i EUROSTARS vrijedan 8 milijuna CHF, Vodoopskrba i odvodnja na području Gorskog kotara (23 milijuna CHF), Program palijativne skrbi (5,5 milijuna CHF), te Civilno društvo ukupne vrijednosti 7,6 milijuna CHF.
Sustav upravljanja i provedbe Drugog švicarskog doprinosa
S hrvatske strane:
Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije (MRRFEU) kao Nacionalna koordinacijska jedinica (NKJ), odgovorna za sveukupnu provedbu doprinosa, Ministarstvo financija kao Tijelo za ovjeravanje, Služba za koordinaciju sustava za suzbijanje nepravilnosti i prijevara u korištenju fondova Europske unije (AFCOS-služba), Agencija za reviziju sustava provedbe programa Europske unije (ARPA),Upravitelji programa / upravitelji programske komponente, odgovorni za pripremu i provedbu programa točnije za civilno društvo Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Sa švicarske strane:
Državno tajništvo za gospodarstvo (State Secretariat for Economic Affairs - SECO), Agencija za razvoj i suradnju (Swiss Agency for Development and Cooperation - SDC), Ured za Švicarski doprinos Švicarskog veleposlanstva.
Program civilno društvo
Unutar Programa Civilno društvo predviđeno je 7,6 milijuna CHF, za 4 natječaja koji će se baviti temama obrazovanja za održivi razvoj, volonterstvom, mikro projektima i društveno korisnim učenjem. Raspisivanje prvog poziva s temom Obrazovanje o održivom razvoju planirano je do kraja studenog 2024. godine.
Ciljevi
Opći cilj je jačanje demokratskih struktura i procesa kroz građanski angažman kako bi se smanjile ekonomske i socijalne razlike.
Strateški fokus
Program će financirati aktivnosti odabrane u okviru poziva za dostavu prijedloga i pružati upravljačku potporu organizacijama civilnog društva. Posebna pozornost posvetit će se manje razvijenim područjima s ciljem doprinosa ravnoteži socioekonomskog rasta u Republici Hrvatskoj.
Program će se provoditi kroz četiri komponente:
Komponenta 1: Obrazovanje o održivom razvoju
Cilj je ojačati doprinos organizacija civilnog društva u obrazovanju o održivom razvoju za unapređenje ekonomske i socijalne kohezije. Povećat će se uloga organizacija civilnog društva u razvoju kompetencija djece i mladih o pitanjima održivog razvoja te osnažiti partnerstva organizacija civilnog društva, škola i lokalnih zajednica u podizanju svijesti o pitanjima održivog razvoja.
Komponenta 2:Jačanje volontiranja
Cilj je ojačati doprinos volontiranja društvenom i gospodarskom rastu te demokratskom razvoju kroz povećanje broja kvalitetnih i održivih programa volonterskog obrazovanja za djecu i mlade te poticanje razvoja inkluzivnog volontiranja. Podržane aktivnosti usmjerene su na učinkovito upravljanje volontiranjem i osnaživanje volontera.
Komponenta 3: Mikro projekti
Podržat će se inovativni mikro projekti organizacija civilnog društva za lokalni razvoj. Cilj je osigurati ravnomjeran regionalni društveno-ekonomski rast i demokratski razvoj Republike Hrvatske jačanjem kapaciteta organizacija civilnog društva za njihovu aktivnu ulogu u razvoju lokalne zajednice provođenjem aktivnosti po mjeri koje rješavaju lokalne probleme. Također, komponenta promiče suradnju i partnerstvo između institucija, lokalne samouprave i organizacija civilnog društva.
Komponenta 4: Programi za učenje usluga
Cilj je podržati razvoj partnerstava organizacija civilnog društva i visokih učilišta za provedbu programa uslužnog učenja. Uključivanje studenata i visokoškolskih djelatnika u aktivnosti uslužnog učenja odgovara potrebi jačanja stručnih, analitičkih i zagovaračkih kapaciteta organizacija civilnog društva.
Za više informacija obratite nam se na: svicarskiprogram@udruge.vlada.hr